עשה ואל תעשה בהגשה לתמיכות ממשלתיות

מאמרים אחרונים

עשה ואל תעשה בהגשה לתמיכות ממשלתיות

המגזר השלישי פועל לשירות המדינה. העמותות הנתמכות מאפשרות למדינה להסתמך על שרותיהן ולהפנות את הפונים הייעודיים לשירותי העמותה. היתרון של העמותות הוא בהיכרות את השרות המסוים אותו הן מעניקות והתמצאות בקהלי יעד מוגדרים. עמותות הן העזרה הנגישה והמיידית אליה יכול כל אזרח לפנות.

המדינה מתקצבת את פעילות העמותות באופן שוויוני על פי עמידה בתנאי סף ובקריטריונים שונים לכל פעילות. כדי לקבל את התמיכות המגיעות לעמותה יש להתמצא בספר התקציב, לדעת לאיזה אשכול כל עמותה מתאימה, להימנע מכפל תמיכות,  ולעמוד בקריטריונים מדויקים. “משאבים” ממפה עבורכם את התמיכות המתאימות, מגבשת אסטרטגיה ולאחר אישורכם, מטפלת בכל הניירת הבירוקרטית הכרוכה בהגשה. מנהלת התיק תטפל ותלווה את התהליך לכל אורכו עד לקבלת התמיכה, ומעבר לכך.

 

תמיכה ויציבות לאורך זמן

גיוס תמיכות ממקורות מוסדיים הינו מהלך שנבנה לאורך זמן. קבלת התמיכה היא הבעת אמון של הממשלה בפעילות העמותה, ואמון זהו תהליך נרכש.

את כספי התמיכה תקבלו בדרך כלל בתוך כשנה מיום הגשת הבקשה לתמיכה על ידי משאבים ולעיתים אף תוך מספר חודשים, אם כי יש תמיכות שמדובר בהליך ארוך יותר שיכול להימשך זמן ארוך יותר.

 

בראיה אופקית של משאבים, אנו רואים בהבניית קשרי גומלין ארוכי טווח מול משרדי ממשלה וקרנות ערך מהותי.  זאת כדי לתת לעמותה עוגן כלכלי יציב לאורך זמן כשהפעילות מאפשרת  ערוץ דיבור פתוח מול המשרד הממשלתי.
המדינה מצידה יודעת כי כספי ציבור ניתנים על מנת לחזק את האוכלוסיות הנדרשות, בין אם מדובר על אוכלוסיות מוחלשות, או תקציבי ספורט, תרבות או בריאות, ובלבד שהאוכלוסיות הייעודיות קבלו מענה באמצעות העמותה.  מנגד, העמותה יכולה לתכנן המשך פעילות, לפרסם תוכנית שנתית, לשכור עובדים, לנהל מתנדבים,  תוך ידיעה כי תקציב המדינה מאפשר לה השענות על הכנסה המבטיחה המשכיות רציפה לפעילות.

 

 

חשוב לדעת:

  • הגשה פעם בשנה- בכל אשכול ניתן להגיש פעם בשנה, אם מפספסים את תאריך ההגשה צריך לחכות שנה נוספת. אם גייס הכספים לא היה מודע לקול קורא, לא היה בארץ או כל סיבה אחרת אשר בגינה עבר מועד הגשת הבקשה, אין הזדמנות חוזרת לשנה זו. העמותה תאלץ להמתין עם הבקשה לשנה הבאה.

 

  • שינויים בתנאי הסף – הגשתם בקשה בשנה אחת, ובשנה העוקבת לה עברתם על מבחן התמיכה, נראה זהה למה שהגשתם בשנה הקודמת. נפלא, אך היזהרו. מידי שנה עלולים מבחני התמיכה להשתנות. תנאי הסף נגזרים ממשתנים רבים: תלוי מי השר המכהן במשרד באותה עת ומה האג’נדה המובילה אותו,  לעיתים בעקבות ניסיון של המדינה מהגשות קודמות הם משנים כמה סעיפים פנימיים, תלוי תקציב של המשרד הממן, נתוני זמן משתנים. ממלא הטפסים צריך “לחפור” לעומק על מנת לוודא התאמה מלאה.

 

  • זמן- אל תבנו על קבלת הכסף מהיום למחר. החל מרגע הגשת הבקשה עד קבלת התמיכה בפועל משך הזמן יכול להיות שנה ולעיתים אף יותר. לאחר קבלת האישורים צריך להוכיח שהפעילות אכן בוצעה על פי המתווה שהוגש בבקשת התמיכה והוגשו דו”ח ביצוע עם כל האסמכתאות הנדרשות ורק לאחר מכן, קבלת התמיכה.

 

  • התנהלות תקינה מול המשרד הממשלתי – במשך השנה בין הגשת הבקשה ועד קבלת התמיכה מתבצע הליך תקשורת מול המשרד הממשלתי אליו הוגשה הבקשה. אין התנהלות במשרד אחד משליכה על אחר, כל משרד לגופו ועל פי הנחיות ייחודיות לו. תקשורת תקינה מול המשרד חיונית להמשך הליך הבקשה. לעיתים נראה כי זהו “לך – ושוב” ו/או משלוח טפסים סטנדרטי, אך שימו לב כי לכל מסמך ולכל אסמכתא יש חשיבות קריטית לגבי אישור הבקשה. נדרש ניסיון וידע לדעת איך להגיש את הביצוע נכון, להביא חשבוניות מדויקות. הימנעו מטעויות מול המשרד הממשלתי בהליך הגשת דו”חות הביצוע.

 

  • כפל תמיכות – שימו לב עמותה אינה יכולה להגיש על אותה פעילות לשני משרדי ממשלה שונים, ולעיתים אף לא על אותה אוכלוסייה עבור פעילויות שונות.

 

צוות “משאבים” בעל ניסיון נצבר של אלפי הגשות מתחומים שונים ובאשכולות מגוונים יעשו עבורכם את כל עבודת התקשורת וההגשה וילוו אתכם לאורך כל התהליך.
והתשלום – רק לאחר קבלת התמיכה. כן, גם אם זה לוקח יותר משנה.